شکوه صنعت وارنا

تولید عایق از بازیافت جین

با اهمیت یافتن صنعت بازیافت در جهان امروزه توجه به سرنوشت تولیدات مورد توجه تمامی فعالان صنعتی از جمله تولید کنندگان و سیاست گذاران قرار گرفته است. صنعت نساجی و فرش ماشینی نیز از صنایعی است که بازیافت در آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است و در عین حال به عنوان یک منبع درآمدی و رشته ای سود آور در حال گسترش است. تنها بخش بسیار کوچکی از ضایعات نساجی در حال حاضر به چرخه حیات و مصرف بر می گردد و حدود ۹۰ درصد از این کالاهای دور ریختنی ارزشمند راهی مراکز دفن زباله می شود و در زیر انبوهی از خاک و زباله به فراموشی سپرده می شود.کالاهای نساجی قابلیت بازیافت بسیار بالایی دارند و می توان برای آنها مصارف و کاربردهای بسیار متفاوتی را در نظر گرفت.

یکی از کالاهای پر مصرف امروزی که شاید در هر نفر از ما چند عدد از آنها را در کمد لباس خود داشته باشیم شلوارها جین و یا لباس های تولید شده از پارچه های جین باشد .به تازگی یک شرکت آمریکایی با شعار “تبدیل شلوارهای جین آبی به عایق های سبز” توانسته است ایده بسیار جالبی را برای بازیافت این پارچه محبوب و ارزشمند ارائه کند. این شرکت طی پروسه ای شلوارهای جین را به عایق های کاربردی برای صنایع ساختمان تبدیل می کند. طبق اظهارات آنها توانسته اند تا به حال بیش از یک میلیون قطعه شلوار و لباس جین را از سراسر کشور جمع آوری، بازیافت و تبدیل به عایق کند.

بازیافت شلوارهای جین

پروسه تولید یک شلوار جین بسیار طولانی است و از مزارع پنبه آغاز می شود. برای تولید هر کیلو پنبه در مزارع مقدار زیادی آب ، سموم گیاهی، نیروی کارگری و ماشین آلات و زمان صرف می شود که بسیار قابل توجه است. سپس این پنبه به کارخانجات پنبه پاک کنی میرود و مراحل حلاجی، ریسندگی ، بافندگی ، تکمیل و دوخت را طی می کند تا به مغازه ها برسد و ما آنرا خریداری کنیم. حال فرض کنید پس از چند سالی که از مصرف این کالا گذشت ما این پارچه ارزشمند را که برای تولید آن وقت ، هزینه و انرژی بسیاری صرف شده را به محل های دفن زباله میفرستیم و برای همیشه در دل خاک پنهان می کنیم. بنابراین می توانید به خوبی تصور کنید که بازگرداندن این محصول به چرخه مصرف و بازیافت آن چه سرمایه عظیمی را در دنیای بحران زده ما حفظ می کند. یکی از کاربردهایی که از الیاف بازیافتی جین می‌توان استفاده کرد تولید عایق است.این عایق به دلیل اینکه از الیاف طبیعی پنبه تولید می شود دارای مزایای قابل توجهی می باشد که می توان از مهمترین آنها به موارد زیر اشاره کرد :

– عدم استفاده از مواد شیمیایی در تولید عایق

– سطحی بسیار نرم و قابل لمس با لطافت پنبه

– قابلیت استفاده به صورت دکوراتیو و رنگ آرامبخش در خانه

– تا ۳۰ درصد توانایی بیشتر در عایق صدا

– قابلیت عایق گرمایی قابل توجه

– قابلیت استفاده در لوازم خانگی مانند عایق های ماشین های ظرفشویی

– استفاده در عایق بندی سالن های ورزشی

– استفاده در ساخت تشک های صنعتی

– ایزولاسیون صنعتی  و ساختمان

علاوه بر موارد یاد شده هر روز کاربردهای جدیدی برای این محصول توسط بخش های مختلف صنعتی ارائه می‌شود.